Menu

Czy wybierać żyrandole klasyczne do nowoczesnych wnętrz?

8 sierpnia, 2016 - Dom i Ogród, Wnętrza
Czy wybierać żyrandole klasyczne do nowoczesnych wnętrz?

W większości domów i mieszkań salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń. Zwykle spełnia kilka ważnych funkcji – może służyć za jadalnię, choć bywa też miejscem, gdzie cała rodzina może odpocząć czy wspólnie obejrzeć jakiś film. Nic zatem dziwnego, że wybór żyrandola do salonu może być wyzwaniem.

Lampy wiszące do salonu – co wybrać


W ofercie sklepów z oświetleniem dostępne są żyrandole klasyczne, lampy wiszące z pojedynczym kloszem oraz żyrandole do salonu wykorzystujące nowoczesne wzornictwo (z papierowymi kloszami, często nawiązujące stylem do prostych lamp fabrycznych z minionej epoki). Przed wyborem konkretnego modelu lampy czy żyrandola warto się zastanowić, czy w salonie potrzebne będą dodatkowe źródła światła, a jeśli tak, to jakie. Pozwoli to na wybranie lamp, które będą do siebie pasować pod względem wykończenia i wykorzystanych materiałów. Kolejną ważną przy wyborze oświetlenia kwestią jest rodzaj mebli oraz wykorzystane kolory, zarówno w postaci farby na ścianach, jak i dodatków. Przy kolorowych wnętrzach sprawdzą się żyrandole z prostymi, geometrycznymi kloszami, z kolei w salonie utrzymanym w kolorach kontrastowych, najczęściej czerni i bieli, sprawdzą się wszystkie żyrandole do salonu, w których klosze tworzą misterną kompozycję z kryształowych elementów. Dzięki odpowiednim nacięciom kryształ będzie rozpraszał światło dodając elementy kolorystyczne w monochromatycznie urządzonym salonie.

Najpopularniejsze modele żyrandoli do salonu


Najczęściej wybierane są żyrandole klasyczne – lampykemar.pl z co najmniej trzema kloszami, które zazwyczaj są skierowane do dołu. Żyrandole z kloszami zwróconymi w stronę sufitu nadal są dostępne w sprzedaży, jednak ze względu na kierunek odbijanego światła nie są zbyt chętnie kupowane – taki żyrandol nie zapewnia optymalnego oświetlenia. Coraz rzadziej wybierane są żyrandole stylowe, wykonane z metalu, z kloszami z mlecznego szkła, dodatkowo ozdobione kryształami. Ten model żyrandoli swoim stylem nawiązuje do klasycznych żyrandoli, które można nieco uwspółcześnić wymieniając klosze. Także żyrandol klasyczny wybierany z myślą o doświetleniu salonu nie musi być długim żyrandolem wiszącym. Popularne są żyrandole krótkie, których długość nie zmniejsza optycznie wysokości pomieszczenia. W takich żyrandolach ważna jest wielkość klosza – najlepsze będą klosze szklane o regularnych kształtach, raczej bez dodatkowych zdobień.

Projektanci oświetlenia bardzo chętnie sięgają po mniej oczywiste materiały, z których może być wykonany klosz do żyrandola do salonu. Żyrandole mogą być uzupełnione o klosze materiałowe czy papierowe, jednak zawsze są to klosze raczej o niewielkich rozmiarach. W takich kloszach nie powinno się używać żarówek o mocy większej niż 40 W.