Menu

Jakie są rodzaje blachodachówek ?

26 października, 2015 - budowlanka
Jakie są rodzaje blachodachówek ?

magnat-krople-g3011-541x450-cm-fitWykończenie dachu jest jednym z najważniejszych etapów podczas budowy domu. Pokrycia dachowe są różne, jednak największym powodzeniem cieszą się te w przystępnej cenie, które zapewniają szybki montaż. Wśród nich znajdują się cienkie blachy imitujące swoim wyglądem tradycyjne dachówki.

Czym jest blacha dachówkowa

Jak sama nazwa wskazuje, blachodachówka to nic innego, jak odpowiednio wytłoczone arkusze blachy. Ich wygląd imituje tradycyjne dachówki, by dobrze prezentowały się na dachu i spełniały swoją funkcję. Można je zakupić w większym rozmiarze, jak i w mniejszym, uwzględniając przy tym kształt dachu. Większe lepiej sprawdzają się na prostej konstrukcji, na przykład na dachu dwuspadowym. Natomiast mniejsze arkusze warto kłaść na dach, który ma bardziej skomplikowaną formę i przez to więcej załamań.

Blachodachówki, by cechowały się trwałością, wykańcza się powłoką z tworzywa. Warstwa ta jednocześnie chroni je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Blachodachówka jest chroniona nie tylko od wierzchniej strony, ale również od spodu, gdzie znajduje się warstwa gruntująca oraz powłoka zapobiegająca korozji. W sprzedaży są dostępne blachy dachówkowe z różną wysokością tłoczenia fal. Im zaś tłoczenie jest wyższe, tym lepsza stabilność tego wykończenia dachu.

Blachodachówki łatwo wtapiają się w otoczenie

Wybierając blachę dachówkową, można mieć pewność, że budynek będzie się dobrze prezentować. Wynika to z faktu, iż ten rodzaj wykończenia dachu jest dostępny w wielu różnych kolorach. Ponadto doskonale imitują tradycyjne dachówki, więc na pierwszy rzut oka nie widać żadnej różnicy. Sam montaż blachodachówki jest niezwykle prosty, tym bardziej, że w sprzedaży można bez trudu dokupić wszystkie niezbędne akcesoria.

Należą do nich elementy, którymi wykańcza się powłokę z blachy, czyli gąsiory dachowe, pasy nadrynnowe, wiatrownice i kosze rynnowe. W dodatku są produkowane w tym samym kolorze i z tego samego materiału, co blachy dachówkowe. Niezbędne są również akcesoria, które odpowiadają za wentylację, jak kominki wentylujące i wywietrzniki. Zapewniają wentylację przestrzeni między folią wstępnego krycia a blachą. W sprzedaży znajdują się również kompletne zestawy, które zwiększają bezpieczeństwo, między innymi zapobiegając gwałtownemu opadaniu śniegu z dachu.

Rodzaje blachodachówki

Jeszcze do niedawna można było zamówić tylko cienką blachę dachową, która odznacza się atrakcyjną ceną. Jej powierzchnia jest dodatkowo lakierowana, co podnosi jej wartość estetyczną, a także chroni przed uszkodzeniami. Taka blacha, ze względu na swoją lekkość, doskonale sprawdza się na lżejszej więźbie dachowej.

Z kolei blachodachówka z posypką jest jakby udoskonaloną wersją tradycyjnej blachy dachówkowej. Można ją zastosować praktycznie w każdym rodzaju budynku, a do tego zapewnia doskonałą akustykę. Jest bowiem znacznie grubsza od zwykłej blachy, co jednocześnie ma wpływ na wyższą cenę. Jest jednak o wiele bardziej trwała, a przy tym jest dostępne w wielu różnych wzorach, w tym imitująca gonty drewniane.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal produkująca blachodachówki i inne pokrycia dachowe