Menu

Oświetlenie w mieszkaniu- jak sprawić, by było przytulnie?

28 marca, 2016 - Dom i Ogród, Wnętrza
Oświetlenie w mieszkaniu- jak sprawić, by było przytulnie?

Bardzo często na etapie planowania naszego mieszkania pamiętamy o meblach, a oświetlenie traktujemy po macoszemu. Ma to często swoje niemiłe konsekwencje, które zauważamy zaraz, gdy nadchodzą długie wieczory i coraz ciemniejsze poranki. Możemy wtedy o swoim mieszkaniu powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest ono przytulne.

Oświetlenie a samopoczucie

Oświetlenie mieszkania, to podstawa do naszego odpowiedniego funkcjonowania. Światło wpływa na nasz nastrój, na energię życiową, oraz na nasze zdrowie. Czytanie w niedoświetlonym pomieszczeniu ma często poważne konsekwencje dla naszego wzroku. Długie godziny spędzone przy monitorze w mroku, to ostatnie co poleciłby nam lekarz okulista.

W okresie jesiennym, czy też zimowym jesteśmy zazwyczaj ospali i osłabieni. Najgorsze co możemy sobie wtedy zrobić, to zadbać o budzenie się w zimnym i sztucznym świetle.

Oświetlenie a pomieszczenie

Każde pomieszczenie wymaga innego oświetlenia. Nic dziwnego, bo zupełnie czego innego oczekujemy od sypialni niż od kuchni.

Kuchnia powinna mieć dobre oświetlenie ogólne na przykład plafony sufitowe do salonu. Jego główną rolą jest zapewnienie odpowiedniego źródła światła o każdej porze dnia i nocy. Prócz takiego oświetlenia głównego nie należy zapominać o stosownym oświetleniu punktowym, które w kuchni powinno być rozmieszczone w szczególności nad blatem, czyli przestrzenią gdzie pracujemy, krojąc, siekając, mieszając, czy też obierając. Prócz blatu punktem, gdzie znajdziemy dodatkowe światło, powinna być przestrzeń nad kuchenką. W końcu powinniśmy widzieć dokładnie, jak gotuje się nasza potrawa.

Od salonu oczekujemy oświetlenie ogólnego oraz tego punktowego. Punktowe oświetlenie powinniśmy umieścić na stole bądź miejscu, w którym pracujemy z laptopem, bądź czytamy książkę.

W sypialni światło powinno być możliwie jak najbardziej naturalne. W końcu to istotne dla naszego komfortu wyciszania się przed snem i wczesnego wstania o porach roku, w których trudno o dobre światło. Prócz światła ogólnego należy zadbać o lampki nocne. Któż nie lubi poczytać przed snem dobrej książki?

W łazience sprawdzi się światło ogólne w postaci halogenów. Jeśli nasza łazienka jest duża, możemy także spróbować z lampą wiszącą. Prócz takiego oświetlenia przyda się także dodatkowe nad lustrem- umożliwi zrobienie lepszego makijażu.

Dlaczego światło jest tak ważne?

Oświetlenie jest kluczowe, gdy chcemy, by nasze mieszkanie było naprawdę funkcjonalne. Bardzo często o dostęp do światła naturalnego trudno i wtedy musimy zadbać o nasze samopoczucie i wzrok światłem sztucznym. Nie możemy bagatelizować naszych potrzeb. Rozmieszczenie lamp wiszących i źródeł światła punktowego powinniśmy zaplanować w tym samym czasie, co dobór mebli i tekstyliów do mieszkania. Umożliwi nam to naprawdę dobre rozplanowanie stref w naszym mieszkaniu. A będzie ich przecież wiele! Strefa gotowania, strefa higieny, strefa snu, strefa odpoczynku, strefa relaksu, czy strefa pracy- każda powinna zapewniać nam odpowiednie warunki, do tego, co chcemy w niej robić.