Menu

Organizacja czasu

1 sierpnia, 2016 - Dom i Ogród
Organizacja czasu

Większość ludzi narzeka dzisiaj na brak czasu. Niemalże każdy chciałby, aby jego doba była o kilka godzin dłuższa. Zwykle nie wyrabiamy się z pracą lub brakuje nam wolnych chwil, w których moglibyśmy odpocząć. Tymczasem, sekret posiadania większej ilości czasu tkwi w jego dobrej organizacji. Warto więc nauczyć się tego jak najszybciej. Mogą pomóc nam w tym pewne narzędzia.

Planery czasu do domu

Jeśli spędzamy sporo czasu w domu i większość naszych obowiązków wykonujemy właśnie tam, świetnym rozwiązaniem są planery czasu do domu, które wieszamy na ścianie. Dobrze jest umieścić je w takim miejscu, w którym często bywamy. Może być to więc domowe „biuro”, kuchnia czy przedpokój.
W takim planerze wypisujemy wszystkie zadania, które chcemy wykonać danego dnia: zarówno te związane z dbaniem o dom, jak i pracą zdalną. Warto wpisać w planer również czas na posiłki i na odpoczynek. Każde zerknięcie na planer przypomni nam o rzeczach, na których chcemy spożytkować dzień.

Kalendarz

Nie każdy jednak może pracować zdalnie, z domu. Wiele osób przychodzi do niego właściwie tylko na noc. Wówczas planer ścienny nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie mamy nawet czasu, żeby na niego zerknąć.
Znacznie lepiej sprawdzi się natomiast kalendarz książkowy, który będziemy nosić ze sobą przez cały dzień. Jeśli tylko dowiemy się o jakimś spotkaniu, wizycie u lekarza, rzeczy do zrobienia – wpisujemy ją w kalendarz. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że nie zapomnimy o danym obowiązku. Ponadto, będziemy go brać pod uwagę, planując kolejne aktywności.

Zbyt duża ambicja

Wiele osób narzeka na brak czasu i nie może wyrobić się ze swoimi zadaniami, ponieważ podchodzi do ich ilości zbyt ambitnie. Doba nie jest z gumy i nie da się jej rozciągnąć do większych rozmiarów. Warto patrzeć na swoje możliwości czasowe realnie i planować taką ilość zadań, którą rzeczywiście jesteśmy w stanie wykonać.
Regularne niewypełnianie planu, który sobie założyliśmy może powodować frustrację i zniechęcenie. Realne ocenianie swoich możliwości jest więc niezwykle ważne. Przesadna ambicja czasem sprawia też, że zaniedbujemy odpoczynek. Nie wpływa to dobrze na efektywność wykonywania kolejnych zadań, a także na nasze samopoczucie. Bardzo ważne jest więc uwzględnianie w swoich planach czasu wolnego, który spędzimy na realizacji pasji, rozmowach z rodziną czy zajmowaniu się aktywnością fizyczną. Taki odpoczynek może dać nam dużo energii na realizację kolejnych planów i sprawić, że szybciej i sprawniej się z nimi uporamy.