Menu

Mity na temat zabiegów estetycznych

15 maja, 2016 - Zdrowie
Mity na temat zabiegów estetycznych

Można powiedzieć, że chirurgia plastyczna pojawiła się już w pierwszym wieku naszej ery, kiedy to wykonywano zabiegi wokół oczu. Dziedzina rozwinęła się jednak kilkanaście wieków później. Dzisiaj coraz chętniej zwykli ludzie sięgają po nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Często jednak myślimy stereotypowo i powtarzamy plotki na temat takich zabiegów. Obalmy więc najpopularniejsze mity.

Jeśli raz skorzystam z zabiegu odmładzającego, ciągle będę musiała go powtarzać


Jest to oczywiście nieprawda. Z zabiegami plastycznymi nie jest tak samo, jak z odchudzaniem, także nie powodują one efektu jojo. Można za to przyznać, że jest wręcz odwrotnie. Osoby, które chętnie poddają się zabiegom plastycznym, nie muszą ich później tak często powtarzać. Systematyczność przynosi więc tutaj dobre rezultaty. Zabiegi plastyczne mogą np. zahamować proces starzenia się skóry i spowolnić jego rozwój. Przy tym jeśli pacjent nie chce powtarzać jakiegoś zabiegu, wcale nie musi tego robić. Jego skóra nic na tym nie straci, a po prostu efekty zabiegu po czasie przeminą. Ostatnio bardzo popularnym zabiegiem jest labioplastyka Art&Med wykonuje profesjonalne zabiegi tego typu.

Zabiegi plastyczne mogą zmienić kształt twarzy i ją zdeformować


Może to być prawda, jednak w większości przypadków ta teza okazuje się mitem. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że chirurgia plastyczna i estetyczna, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zapewnić skórze estetyczny wygląd. Dlatego wszyscy chirurdzy plastyczni starają się przede wszystkim podkreślić naturalną prezencję swoich pacjentów. Jedynie osoba poddająca się zabiegom może przyczynić się do pojawienia się niechcianych efektów. Stanie się tak, jeśli zbyt często będzie korzystać np. z botoksu. Należy więc zawsze trzymać się wskazówek chirurga.

Botoks daje efekt maski


Oczywiście taki niekorzystny efekt może wystąpić, jednak stanie się to tylko wtedy, gdy pacjent zdecyduje się wstrzyknąć botoks na całą twarz, czego oczywiście lekarze nie zalecają. Kwas botulinowy można bowiem wprowadzać wyłącznie punktowo, wokół miejsc, w których pojawiły się pierwsze zmarszczki. Nie należy go stosować na innych zmarszczkach, niż tych mimicznych. Po zabiegu skóra powinna odpocząć, dlatego następną wizytę w klinice chirurgii plastycznej lepiej odłożyć w czasie. Najlepiej wybrać się na nią dopiero po upływie kilku miesięcy.

Zabiegi medycyny estetycznej zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta


Jest to kompletna bzdura, którą najczęściej powtarzają przeciwnicy takich zabiegów. Otóż renomowana klinika chirurgii plastycznej zawsze korzysta wyłącznie ze sprawdzonych, certyfikowanych i przetestowanych preparatów oraz substancji. Muszą być one oznakowane przez Unię Europejską, aby mogły wejść do użytku. Dodatkowo, zadaniem lekarza jest przeprowadzenie z pacjentem dokładnego wywiadu medycznego. Dzięki niemu chirurg dobiera odpowiedni zabieg do wymagań danej osoby. Nie ma więc takiej możliwości, aby wstrzyknięte preparaty zadziałały niekorzystnie na zdrowie lub stan skóry pacjenta. Zawsze są one dokładnie sprawdzane, więc można z nich bezpiecznie korzystać.