Menu

Dom na wsi czy w mieście?

13 października, 2016 - Dom i Ogód
Dom na wsi czy w mieście?

Nowe domy powstają jak grzyby po deszczu, ponieważ pragniemy większej przestrzeni do życia, pracy, zabawy i nauki oraz wspólnego przebywania razem z rodziną. Często okazuje się, że duże mieszkanie będzie porównywalnym wydatkiem, a nawet dom może okazać się tańszy jeżeli chcemy wybudować go po kosztach. Jednym z kluczowych pytań jest jednakże lokalizacja.

Koszt działki

Im dalej od miasta, tym zwykle tańsza działka. Jeżeli kierujemy się jedynie stawką za metr kwadratowy, to warto wziąć to pod uwagę. Z drugiej strony jeżeli chcemy kupić ziemię w jakimś szczególnie malowniczym i ważnym z turystycznego punktu widzenia miejscu, to cena także może wzrosnąć.

Z kolei w centrum miasta czy też nawet na przedmieściach zapłacimy sporo więcej, a ponadto nie zawsze da się znaleźć ziemię w pożądanej lokalizacji. Nic dziwnego, ze wiele osób buduje swe domy w zupełnie przypadkowym miejscu, szczególnie tam, gdzie działek budowlanych na sprzedaż nie ma zbyt dużo.

Styl życia

To, w jaki sposób na co dzień żyjemy, będzie miało ogromny wpływ na decyzję o lokalizacji domu, ponieważ rodziny z dziećmi, bardzo aktywne zawodowo lub lubiące życie towarzyskie, będą z pewnością brać pod uwagę domy w centrum miasta, ponieważ ogranicza to koszty i czas dojazdów.

8

Z kolei dom na wsi czy dalej od miasta daje możliwość oderwania się od hałasu miasta i zupełnego odstresowania oraz wypoczynku, z kolei trzeba zaplanować czas na codzienne dojazdy.

Domek na wsi nie tylko dla emeryta

Osoby, które kończą swa aktywność zawodową, czasami pragną spokoju i wyciszenia,dlatego decydują się na mały domek z dala od miasta. Mogą być to również domy jedynie letniskowe czy weekendowe, jednakże jeżeli nie ma potrzeby codziennego dojeżdżania do miasta, taka alternatywa ucieczki od zgiełku może wydawać się kisząca.

Oczywiście dom na wsi to nie tylko propozycja dla emerytów, ale także na przykład dla dużej rodziny z dziećmi i zwierzętami które na wsi zyskają wiele przestrzeni, zaś na swoje codzienne zajęcia domownicy będą chętnie dojeżdżać do miasta.

Artykuł powstał we współpracy z firma Modenbud