Menu

Baterie łazienkowe – jak je wybrać by być zadowolonym?

18 czerwca, 2016 - Dom i Ogród
Baterie łazienkowe – jak je wybrać by być zadowolonym?

Baterie łazienkowe, to jeden z newralgicznych elementów wyposażenia łazienki. Są one nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale przede wszystkim – swoistą ozdobą. Dlatego należy je odpowiednio dobierać i to tak, by łączyły one w sobie zarówno funkcjonalność jak i piękny wygląd. A oto kilka porad, jak najlepiej dobrać baterie łazienkowe do naszej łazienki.

Najpierw umywalka

Zanim zastanowimy się nad tym, jak ma wyglądać nasza bateria, pomyślmy o umywalce. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że umywalka i bateria łazienkowa to swoisty, nierozerwalny duet. Zanim więc kupimy baterię, wybierzmy umywalkę. A najlepiej – dostrójmy obydwa produkty do siebie. Pamiętajmy, by bateria łazienkowa obejmowała swoim zasięgiem całą powierzchnię umywalki. Ponadto, nie powinna ona wykraczać poza jej obszar. W ten sposób, narażamy się na zalanie naszej łazienki.

Odpowiednia odległość

Przy wyborze baterii łazienkowej, ogromnym wyzwaniem jest również to, by… była ona odpowiednio oddalona od dna wspomnianej wcześniej umywalki. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób, zapewniamy komfort użytkowania i wygodę. Oczywiście wszystko zależy tu od kształtu baterii. Im jest ona bardziej „stojąca”, tym jej końcówka będzie znajdować się bliżej dna umywalki.

Najlepiej, jeśli ta odległość będzie wynosić co najmniej 15 centymetrów. Choć oczywiście, z praktycznego punktu widzenia, powinna być ona nieco większa. Z kolei odległość większa niż 25 centymetrów, doprowadzi do rozpryskiwania się wody.

Ceramiczna głowica

Wybierane przez nas baterie łazienkowe, powinny przede wszystkim posiadać ceramiczną głowicę. Dzięki niej, unikniemy charakterystycznego kapania z kranu. Oczywiście nie trzeba nikogo przekonywać, że dzięki temu oszczędzam wodę…

Perlator – obowiązkowe wyposażenie

Czym jest perlator? To niewielka, charakterystyczna siateczka, która znajduje się na końcu wylewki. Dzięki niej, woda opuszczająca baterię, jest dodatkowo napowietrzana. W ten sposób, w znacznym stopniu oszczędzamy ją. Dobry perlator, potrafi zaoszczędzić nawet 60 procent wody. Dlatego też, powinien być on obowiązkowym wyposażeniem, wchodzącym w skład każdej, nabywanej przez nas baterii. Należy pamiętać, że ogromna większość z nich, jest dziś w tego typu rozwiązania wyposażona.

Kształt

Nie zapominajmy też, by nasze baterie miały odpowiedni kształt. Najlepiej będzie, jeśli jest on okrągły i opływowy. Dzięki temu, łatwiej będzie nam utrzymać ją w czystości. Ostre krawędzie będą bardzo trudne w oczyszczeniu. Ponadto psują one kształt estetyczny.