Przy tworzeniu instalacji elektrycznej, jej rozbudowie, czy modernizacji, zastosowanie ma szereg elementów elektroinstalacyjnych. Są to różnego rodzaju przewody, zabezpieczenia nadprądowe i różnicowoprądowe, gniazdka elektryczne, wyłączniki, czy oprawy oświetleniowe.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Kluczowe znaczenie przy wyborze artykułów elektroinstalacyjnych, które mają być wykorzystane do budowy instalacji elektrycznej jest zapewnienie jej bezpiecznej eksploatacji. Bardzo ważna jest ogólna jakość elementów, jakie mają być zastosowane, ale muszą one być również dobrane pod kątem parametrów i warunków, w jakich ma być eksploatowana instalacja.
Niewątpliwe, istotne znaczeni ma tu prądowe obciążenie instalacji, a co za tym idzie dopuszczalne obciążenie poszczególnych elementów. Odpowiedni ich dobór zapewni ochronę przed ich przegrzewaniem oraz jest ważne z punktu zagrożenia przeciwpożarowego. Wybór elementów pod kątem ich znamionowego obciążenia powinien również uwzględniać pewien zapas.
Bezpieczeństwo eksploatacji to również dobór elementów pod kątem ich cech dla danych zastosowań. Dotyczy to zwłaszcza takich elementów, jak gniazdka elektryczne – EGniazdka, czy wyłączniki, które stosuje się w różnych pomieszczeniach i w zależności od stosowanych tam urządzeń oraz panujących warunków, muszą one zapewniać odpowiedni stopień ochrony. W wielu zastosowaniach niezbędne będzie wykorzystanie gniazdek elektrycznych z bolcem ochronnym, pozwalającym na podłączenie uziemienia. Zaś w takich pomieszczeniach, jak łazienka, czy piwnica, gdzie duża jest wilgoć oraz istnieje ryzyko zachlapania, konieczne jest zastosowanie gniazdek i wyłączników hermetycznych, o odpowiedniej klasie ochronności. Warto też zainwestować w zabezpieczenia różnicowoporądowe.
Funkcjonalność i wygląd
Innym aspektem wyboru poszczególnych artykułów elektroinstalacyjnych jest ich funkcjonalność oraz wygląd. Dotyczy to najczęściej elementów codziennie używanych i widocznych, takich jak gniazdka elektryczne. Funkcjonalność może przejawiać się choćby w takich aspektach, jak możliwość łatwego i szybkiego montażu przewodów na zaciskach poprzez zatrzaski, czy też w niektórych przypadkach przez zastosowanie gniazdek podwójnych. albo wyłączników oświetleniowych ze ściemniaczem. W przypadku wyłączników i gniazdek elektrycznych stosowanych w domach bardzo ważny jest też ich design oraz dopasowanie do wystroju wnętrz. Warto też zadbać o dobrą jakość zastosowanych materiałów, aby zachowały dobry wygląd nawet po długotrwałym użytkowaniu (w akcesoriach gorszej jakości można na przykład zaobserwować ścieranie się natrysku na plastikowej obudowie).