Menu

Lustra drogowe – trudne skrzyżowania opanowane

Lipiec 3, 2015 - Uncategorized

Lustra drogowe na skrzyżowaniach Lustra drogowe umożliwiają bezpieczne poruszanie się w mało widocznych miejscach. Za ich pomocą widzimy zbliżający się samochód, który normalnie trudno byłoby nam dostrzec. Poprawienie widoczności jest bardzo ważne, gdyż znacznie zmniejsza liczbę wypadków drogowych.

Żeby lustra drogowe dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo ustawione. Inaczej zafałszują nam obraz. Producenci każdorazowo podają minimalną odległość montażu od skrzyżowania. Z reguły jest to ponad 10 metrów. Większość dostępnych na rynku produktów umożliwia kontrolę dwóch kierunków jazdy, ale można też spotkać się z lustrami szerokokątnymi, które pozwalają na sprawdzenie natężenia ruchu aż w trzech kierunkach. Takie rozwiązanie sprawdza się na wyjątkowo ruchliwych i skrzyżowaniach, w których nietrudno o wypadek czy kolizję.

Dobra jakość to połowa sukcesu

Żeby lustra drogowe dobrze nam służyły, muszą być dobrej jakości. Mocne uchwyty chronią przed zmianą położenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż tylko odpowiednie ustawienie gwarantuje dobrą widoczność i zapobiega stłuczkom. Stąd należy zwrócić szczególną uwagą na zastosowane materiały.

Ponadto, żeby lustra drogowe przez cały czas były w pełni funkcjonalne, muszą być odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak: długotrwałe opady deszczu, ujemne temperatury. W przeciwnym wypadku na niewiele się zdadzą, gdyż nie będziemy w stanie dokładnie ocenić zagrożenia. Dobrze, żeby lustra drogowe były nietłukące. W ten sposób, pomimo wielu niesprzyjających sytuacji, będą utrzymane w dobrym stanie. Bardziej wymagający klienci mogą zdecydować się na lustra drogowe odporne na parę i szron, spełniające surowe wymogi unijne. Zasada działania polega na tym, że w ciągu dnia lustro absorbuje ciepło, a następnie uwalnia je, by uniemożliwić osadzanie się szronu i pary na powierzchni.

Wybieraj produkty o wysokim standardzie

Lustra drogowe muszą być produkowane zgodnie z normami BHP, które są bardzo jasno określone. Obramowanie powinno być czerwono-białe. Dodatkowo muszą one być wyposażone w uchwyt umożlwiający ustawienie pod dowolnym kątem. Żeby dobrze zamontować lustra drogowe, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami dostarczonymi przez producenta, który określa m.in. w jakiej odległości trzeba je umieścić oraz jak prawidłowo przytwierdzić, żeby wytrzymały bardzo długo. Jest to niezwykle ważne, gdyż ścisłe przestrzeganie tych wytycznych gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa na drodze.