Menu

Budujesz własny dom? Wybierz z głową solidne zbrojenia budowlane!

Maj 28, 2015 - budowlanka
Budujesz własny dom? Wybierz z głową solidne zbrojenia budowlane!

iron-rods-474810_640Przymierzasz się do budowy domu i właśnie zdałeś sobie sprawę z tego, że musisz jeszcze zakupić odpowiednie zbrojenia? Przeczytaj zatem koniecznie poniższy artykuł, dzięki czemu z całą pewnością dokonasz korzystnych zakupów. Postaramy się jasno wyjaśnić, czym są zbrojenia ze stali i dlaczego nie może ich zabraknąć w konstrukcji budynku.

 

Dlaczego zbrojenia są koniecznie?

Zarówno fundamenty domu, jak i poszczególne pojedyncze jego elementy wytwarza się zwykle przy wykorzystaniu materiału betonowego. Sam beton nie byłby w stanie zapewnić jednak wystarczającej trwałości oraz nośności budynku, dlatego konieczne jest właśnie zastosowanie wysokiej jakości zbrojeń budowlanych.

Przede wszystkim typową cechą tworzywa betonowego jest jego wysoka kruchość. Dlatego właśnie w długiej perspektywie czasu i pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, utworzone fundamenty, schody, stropy czy inne konstrukcje mogą ulegać wyraźnym uszkodzeniom. Dobre zbrojenia budowlane na szczęście całkowicie rozwiązują ten problem.

Jakie zbrojenia wybrać i w jaki sposób je zamontować?

Proces tworzenia zbrojeń budowlanych ma zwykle miejsce poprzez stapiane betonu z wysokiej jakości stalą. Przed wykonaniem właściwych prac należy jednak zwrócić baczną uwagę na to, czy nie jest ona czasem pokryta rdzą lub farbą, gdyż wpłynęłoby to znacznie na obniżenie trwałości utworzonej konstrukcji.

Zbrojenia budowlane przyjmują postać charakterystycznych prętów, kształtowników, kątowników, drutów, a także siatek. Aby mogły przy tym skutecznie spełniać swoją właściwą rolę, powinny uprzednio przybrać jednak odpowiedni kształt, dopasowany właściwie do konstrukcji budynku. Nie warto bynajmniej formować zbrojeń budowlanych samodzielnie, jeżeli nie posiadamy ku temu odpowiedniej wiedzy oraz niezbędnych uprawnień. Przejąć to jakże istotne zadanie powinien bezwzględnie wykwalifikowany konstruktor, posiadający stosowne uprawnienia.

Pamiętaj o zabezpieczeniu zbrojeń

Kiedy podejmiemy już decyzję odnośnie tego, aby zakupić odpowiednie zbrojenia budowlane, przyjdzie następnie kolej na ich bezpieczne przetransportowanie na teren budowy. W zależności od długości wybranych prętów, będziemy musieli zamówić samochód z przyczepą o odpowiedniej pojemności. Należy przy tym uwzględnić bezwzględnie kwestię tego, czy gabaryty pojazdu ze zbrojeniami budowlanymi umożliwią swobodny wjazd na posesję.

Kiedy już zbrojenia zostaną finalnie dostarczone na miejsce, należy uwzględnić jeszcze kwestię ich właściwego przechowywania. Nie może bowiem dojść do takiej sytuacji, że pozostawione pręty zostaną narażone na kontakt z wilgocią czy opadami atmosferycznymi. W takim przypadku mogłoby dojść chociażby do ich pokrycia rdzą, a tym samym znacznego pogorszenia pierwotnych właściwości. Warto zatem uwzględnić opisane w powyższym artykule zalecenia, dzięki czemu utworzone konstrukcje budowlane będą charakteryzować się wysoką trwałością przez długi czas. Sam zakup powinien zaś być natomiast koniecznie dokonywany u renomowanego producenta.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią Euromixstal oferującą zbrojenia budowlane