Menu

Bezpieczne place zabaw wczoraj i dziś

Lipiec 8, 2015 - budowlanka
Bezpieczne place zabaw wczoraj i dziś

Produkowane obecnie place zabaw znacznie różnią się od tych, które powstały wcześniej. Są przede wszystkim kolorowe, wykonane z solidnych materiałów. Zainstalowane sprzęty do zabawy są bardzo pomysłowe i rozwijają dziecięcą wyobraźnię.

Place zabaw dawniej

Dwie dekady temu place zabaw nie wyglądały tak jak obecnie. Brakowało im bardzo dużo do współczesnych standardów. Były mało urozmaicone. W większości miejsc można było spotkać jedynie huśtawki, karuzelę, piaskownicę. Wszystko wyglądało niemal identycznie. Każda przestrzeń była prawie taka sama. Co więcej sprzęty, na których dzieci spędzały swój czas nie były dobrej jakości. Czasem aż strach było tam wpuścić malucha. Odpadająca farba i pojawiająca się gdzieniegdzie korozja skutecznie odstraszyły rodziców przed uczęszczaniem na plac zabaw z pociechami. Do tego dochodzi jeszcze malowanie farbami, które nie były wcale bezpieczne. Teraz produkty chemiczne są eko. Producenci dokładają wszelkich starań, by były jak najzdrowsze i nie zawierały tylu składników chemicznych. Kiedyś nie przywiązywano do tego uwagi i wszystkie rzeczy, niezależnie czy z przeznaczeniem dla dzieci czy dorosłych malowano tą samą farbą. Niestety, nie była ona polecana dla najmłodszych. Wiele z tych zabytkowych placów zabaw, pozostało do dziś. Jednak jest ich coraz mniej, bo rośnie świadomość ludzi na temat tego, jak powinny wyglądać bezpieczne place zabaw i tego typu relikty przeszłości są na bieżąco usuwane. W ich miejsce powstają nowe. Takie z prawdziwego zdarzenia.

Współczesne place zabaw

Obecnie sytuacja jest diametralnie inna. Bezpieczne place zabaw są kolorowe i bardzo pomysłowe. To zupełna przeciwność do tego co było kiedyś. Wśród realizacji przeważają obiekty wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Stosunkowo łatwo je wyczyścić, a co ważniejsze, nie pojawia się na nich rdza. Na uwagę zasługują również zastosowane barwniki, które praktycznie nie zawierają szkodliwych dla dzieci substancji, a jeśli już to w śladowych ilościach. Place zabaw muszą spełniać restrykcyjne wymogi narzucone przez Unię Europejską. Architektura takich miejsc zabaw jest znacznie ciekawsza. Do dyspozycji maluchów są sprzęty, które jednocześnie pobudzają wiele zmysłów, działają na wyobraźnię. Place zabaw przypominają trochę dzieła sztuki. Każdy jest inny. Są zaprojektowane tematycznie. Jedne nawiązują wyglądem do statku kosmicznego, inne do zoo. W ten sposób aż chce się tam spędzać czas. Doceniają to również rodzice, którzy z rozrzewnieniem wspominają, jak kiedyś wyglądały takie miejsca i jak bardzo się różniły.